Proč je potřeba dbát na kvalitu světla?
Život se vyvinul ze světla. Náš organismus je evolučně přizpůsobený přirozenému světlu. V přírodě známe neustálé střídání světla, tmy a barev v různých harmonických frekvencích, v neustále proměně. Naproti tomu průmyslová světla jsou tu s námi 150 let. Z posledních výzkumů vyplývá, že pouze 7-10% tráví průměrný Evropan venku na přirozeném světle. Zbylou dobu je uzavřen ve vnitřních prostorech s umělým osvětlením.
Podívejte se na ukázku negativního efektu blikaní u průmyslových světel, která mohou někomu přivodit například bolesti hlavy (migrény) nebo způsobovat únavu očí. Každopádně přispívají k celkovému stresu z prostředí a mohou vést i k dlouhodobým patologiím. V ukázce je použitý Lightbee detektor (detektor šumu) od firmy Sensortech.
Co je to světelný šum?
“Světelným šumem” nazýváme nestabilitu nebo blikání jasu světelného zdroje. Jen velmi málo umělých zdrojů světla vyzařuje dokonale stabilní světlo, i když se tak jeví. Je to proto, že často blikají rychlostí nebo frekvencí, která je příliš vysoká na to, aby ji náš zrakový systém vnímal (nad 50 až 70 Hz).
Proč se zajímat o světelný šum
I když není pouhým okem rozeznatelné, může mít blikání světla nepříznivé účinky na náš nervový systém. Tyto účinky jsou více či méně výrazné v závislosti na každém jednotlivci. U některých citlivých lidí může i slabé blikání vést k migrénám, bolestem hlavy a stresu očí. Pro ostatní z nás ještě zvyšuje celkový stres z prostředí, což může z dlouhodobého hlediska přispět k různým chronickým patologiím.