Na světle záleží

Začátek

Přemýšlel jsem, jak tuhle minisérii s názvem “Na světle záleží” začít. Rád se dívám na věci v kontextu, proto i tady uvedu na začátek širší kontext. Pokud, ale je někdo nedočkavý a chce skočit rovnou nakonec, doporučuji si zakoupit knihu od A.Martela. Je to podle mého skromného názoru nejucelenější kniha dívající se na světlo ze všech možný i nemožných úhlů. Je srozumitelná a obzory otevírající. Jak pro laiky, tak pro odbornou veřejnost. Více o knize najdete ZDE. A třeba se pak zjistí, že ten konec nebyl konec, ale zase další začátek, ale to už je zase na jiné povídání….:)

Něco o mě

Když se vrátím o 20 let zpátky. Po civilní službě jsem shodou okolností nastoupil do jednoho z největších polovodičových výrobců na světě, který v té době měl v Praze vývojové i podpůrné centrum. Měl jsem tak možnost nahlédnout přímo pod ruce mých kolegů inženýrů, kteří v té době buď přímo mikročipy vyvíjeli nebo je testovali a vytvářeli referenční desky (PCB – Printed Circuit Boards). Já jsem některé z nich poté později zadával do výroby. Jedním z oddělení bylo i Lighting (osvětlení), kde kolegové testovali v té době PWM (pulzně-šířková modulace) kontroléry, kterými se ovládá mimo jiné i stmívání u LED světel.

Osvícen zářivkou

V té době jsem samozřejmě neměl nic tušení a ani nebylo zdaleka tolik informací, o tom jaký biologický efekt mají špatně navržená světla na člověka. Pro mě byl tehdy zázrak, že to svítilo, a že úpravou pár parametrů v nějakém softwaru se dala rozsvítit nebo zhasnout nějaké světlo generující zařízení. Nechápal jsem a nedokázal si spojit, že když sedím pod zářivkou a jsem nervózní, podrážděný nebo mě bolí hlava, že by to mohlo mít něco společného třeba s tou zářivkou, která mi více jak 8 hodin denně svítí nad hlavou :(. Že třeba nespavost a zářivka nad hlavou by mohla mít nějakou příčinou souvislost. Bylo to prostě světlo, který svítí ….co chtít víc? A nebyl jsem sám…..

V hlavě rozsvícení

O mnoho let později se o světlo začínám zajímat zase znovu. Tentokráte, ale už s daleko komplexnějším a ucelenějším pohledem. Musel jsem si předtím projít zkratem a následným vyhořením. Cestovat po Asii, pobývat po meditačních centrech a ve finále se dostat k meditacím a terapeutickému výcviku používajícímu barvené světlo jako terapeutickou pomůcku. Všechno to mi pomohlo se na svět dívat zase novýma očima plnýma zájmu, radosti a hlavně vnímat věci v kontextu a v propojení. A nakonec přivedlo k práci, kterou dělám dnes, a která je pro mě i zároveň neuvěřitelným naplněním a nádherným dobrodružstvím při objevování sebe-sama i světa okolo.

Doba se mění

A doba se neustále mění. Třeba LED (světlo generující diody) revoluce mění nebo postupně nahrazuje ostatní typy světelných zařízení, které tu s námi jsou už více než 100 let. S tím i přichází nové poznatky o působení umělého světla na organismus. Účinnost světelného zdroje a životnost je stále na prvním místě, ale vzrůstá zájem veřejnosti o své zdraví. Věda i průmysl to reflektuje. Dnes se hovoří o Flikru (někdo se tomu říká problikávání nebo míhání). Ale tomu nad 50-90Hz (Flicker-fusion: frekvence blikání, která se pro zrakový systém mění na kontinuální světlo). Už delší dobu se ví, a spousta studií to potvrzuje, o modrém světle a jeho vlivu na cirkadiánní rytmus. Mluví se o BLH (Blue Light Hazard) efektu, který může být jedním z faktorů přispívajících k rozvoji onemocnění věkem podmíněná makulární degenerace. Také o foto-biomodulačním ochranném efektu červených a infračervených vlnových délek, které modré světlo kompenzují. Firmy toto reflektují a nabízí tzv. plno spektrální osvětlení. A to jsem zatím zmínil pouze osvětlení. Samostatnou kapitolou, které se budeme věnovat jsou terapeutická světla a jejich blahodárný vliv na lidský organismus. Podívejte se na zdroje naší inspirace.

V pozadí se děje tichá renesance a postupný nástup energetické medicíny, která tak v příštích dekádách pravděpodobně zaujme právoplatné místo mezi ostatními metodami léčby. Stačí se podívat exponenciální růst patentů a vědeckých publikací za posledních 15-20 let, viz. publikace v NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE. Nás oslovily hlavně práce vědců, doktorů, terapeutů, které uvádíme na našich stránkách.

Na světle záleží aneb, co to na mě vlastně svítí?

Záměrně začínám běžným osvětlením, protože to je to, co řeší nejvíce lidí v mém blízkém i vzdáleném okolí. Co jim svítí nad hlavou nebo ze všech jiných možných úhlů celý den (a někdy i část noci, pokud počítám všelijaká mačkátka). Poté bych si rád posvítil i na terapeutická světla, protože ty jsou velmi odlišné od standardních průmyslových světel určených primárně k osvětlení prostoru. Je to také ta pomyslná brána, která mě otevřela dveře dívat se na světlo daleko více celostně. V propojení s člověkem. Pro naší firmu je základem člověk a technologie jsou to, co se musí člověku a jeho biorytmům přizpůsobit (nebo s ním být v symbióze) a ne ohýbat člověka okolo nějaké technologie. Člověk, příroda, slunce jsou pro nás tím ultimátním referenčním bodem.

V této mini-blog sérii “Na světle záleží” bych se rád na některý z výše uvedených témat podíval více do detailu. To vše s lehkostí a zábavou, protože světlo a barvy opravdu není těžké téma:)

Tematické okruhy

A nemůžeme vynechat ani pohled sociálních sítí 🙂

Překlad: Experti říkají, abyste se před spaním nedívali na obrazovky, protože to naruší vaše cirkadiánní rytmy. Ale oni jen lžou, protože si chtějí užít neomezený vysokorychlostní internet v noci. Chtějí noční internet jen sami pro sebe 🙂

Nabízíme jedinečné chromoterapeutické zařízení pro osobní wellness od Kanadské firmy Sensortech Inc.

NOVINKA

Běžné použití

SensoLight

6300  (cena je vč. DPH)

Napsat komentář

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.